Embed

Reçel Yapımı

Reçel yapımı emek ve marifet isteyen bir konudur. Reçeller uzun süreli tüketime dayalı tatlılardır. Yaz aylarında yapılır ve neredeyse tüm kış kahvaltılarının vazgeçilmesi olarak sofrada yerini alır. Bu yüzden reçelin nasıl yapıldığı konusunda önemli ipuçlarını bilmek, tecrübe kazanmak gerekir.

Reçel yapılacak meyvelerin iyice yıkanıp, temizlendikten sonra kurulanması gerekir.
Reçeller muhakkak tahta kaşıkla karıştırılmalıdırlar.
Kısa sürede şekerlenmemesi için limon tuzu yerine limon kullanılmalıdır.
Reçel kavanoza konsa bile, tamamen soğumadan ağzı kapatılmamalıdır.
Reçelin karanlık ve serin bir yerde muhafaza edilmesi de tazeliğini korumak için gereklidir.

Bu genel kaideler her reçel için geçerlidir.

Ayvalı reçel nasıl yapılır?

Ayva reçeli yapımı için gereken malzemeler:
  • Yarım kilogram ayva
  • 750 gram şeker
  • Bir adet limon

Ayvalar yıkanıp, kurulandıktan sonra kare yahut üçgen şeklinde doğranır. Doğranan ayvalar bir kap içerisinde suya konulur. Suya bir miktar limon sıkılır. Bu işlem ayvaların beklerken kararmamaları için yapılır. Tabi ki ayvalar bu sudan çıkarıldıklarında tekrar yıkanmalıdırlar.

Ayvalar tencereye yerleştirilip, üzerini örtecek miktarda su konulur. Ayvalar yumuşayınca şeker eklenir. Tencerenin ağzının açık olması kaydı ile, orta ateşte pişirilir. Reçelin rengi açıksa, ateş biraz daha kısılabilir. Eğer rengi koyu ise ocağın altı biraz daha açılabilir. Reçel kıvam alana kadar pişirilir.

Pişirme işleminin bitmesine yakın yarım limon suyu eklenir. Biraz daha kaynatılır. Pişirme işleminin ardından reçelin köpükleri temizlenir. Sıcakken kavanoza konulur. İyice soğuduktan sonra kavanozun ağzı kapatılır. Reçel serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilir.

İncir Reçeli, küçük yeşil ilek (erkek) incirlerden yapılır. Reçel yapılacak incirlerin büyük ve içinde çekirdek teşekkül etmiş olması iyi değildir, incirler küçük ceviz büyüklüğünde iken toplanır. Daha büyük incirlerin içleri boş olduğu için reçelleri iyi olmaz. İncirler küçük veya büyük olduğuna göre aşağıdaki tertiple reçel yapılır.60-80 adet yeşil incir,

1 kg. şeker,

500 gr. su,

1 limon suyu veya 1 gram limon tuzu kullanılır.Önce incirler yıkanır, kabukları gayet ince olarak soyulur. Kabuklar hususi kabuk soyma bıçağı ile soyulursa muntazam soyulmuş olur. İncirler alt kısmındaki çekirdek evi küçük bir huninin uç kısmı batırılarak yuvarlak Resimde çıkarılır. Bundan sonra incirler kaynayan su içinde 15- 20 dakika haşlanır.

Soğuk suya atılarak diriltilir. Sonra 1 kg. şeker ve yarım kg. sudan yapılan şurup içine atılarak pişirilir. Pişirmeye incirler şeffaf oluncaya ve şurup koyulaşıncaya kadar devam edilir. Ocaktan indirilmeden limon suyu veya limon tuzu ilave edilir.

Çilekli reçel nasıl yapılır? Çilekli reçel nasıl yapılır?
Çilek reçeli yaparken malzeme seçimine çok dikkat etmek gereklidir. Makul büyüklükteki çileklerden seçilmeli, pişirilmeye olan dayanıklılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Daha tezgahtayken hamurlaşmaya başlayan çileklerden reçel yapmak uygun değildir. Ayrıca çileğin kokusu da önemlidir. Hormonlu çileklerde çileğe özgü hoş koku yoktur. Mümkün olduğunca organik olarak yetiştirilmiş çileklerden almalıdır. Çilekli reçel yapımı için gereken malzemeler:
  • Bir kilogram çilek
  • İki kilogram şeker
  • İki adet limon

Çilekler süzgeçli kap içerisinde iyice yıkanırlar. Üzerinde hiç kum kalmadığından emin olduktan sonra süzülüp, yapraklarından ayıklanırlar. Uygun bir tencere içerisine bir kat çilek, bir kat şeker olmak kaydı ile yerleştirilir. Bir gün müddetle bu şekilde bekletilir. Bu zaman zarfında şeker, çileklerin içerisindeki suyun dışarı çıkmasını sağlar. Bu şekilde hazırlanan tencere ocağa konulup, kaynatılır. Şurup kaynayınca, tencere ocaktan alınıp, bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi gün çilekler reçelin içerisinden alınır. Şurup tekrar kaynatılır. iyice kıvam aldıktan sonra, çilekler tencereye tekrar konulur. Limonların suyu da tencereye konularak, bir kaç dakika içerisinde pişirme işlemi tamamlanır. Bu reçelin sıcak olarak kavanoza konulması gerekmektedir. serin ve karanlık bir mekanda saklanır.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !